Movies | Music | Music

Ragalahari
ADVERTISEMENT

Nandi Awards 2010 winners announced

ADVERTISEMENT
The Andhra Pradesh State Government has announced the Nandi Awards for the year 2010. In the announcement programme Managing Director of FDC Venkatesam, Chairman of 2010 Award Committee N Shankar, members J V Mohan Gaud, Jayaram, Eeshwar Rao, Ramakrishna, Radhika, B Suseela, Swathi Somanath, Innampudi Srilakshmi, Smt Padmavathi, Arjun Raju, Mamidi Harikrishna, K Dharma Rao, etc.

Addressing the media Managing Director of FDC Venkatesan informed that the committee members selected the best among 75 films.

According to Committee Chairman N Shankar, the committee members saw all the films, discussed every minute detail and then selected for the award. So these awards will not give space for controversies. We requested the government to present the awards at the right time.

Nandi Awards 2010 list:

First Best Feature Film - Vedam (Vedam)

Second Best Feature Film - Ganga Putrulu (Ganga Putrulu)

Third Best Feature Film - Prasthanam (Prasthanam)

Akkineni Award for best home-viewing feature film - Andari Bandhuvaya (Andari Bandhuvaya)

Best popular feature film providing wholesome entertainment - Maryada Ramanna (Maryada Ramanna )

Best film on national integration - Parama Veera Chakra (Parama Veera Chakra)

Second Best Children Film - Little Buddha (Little Buddha)

Best documentary film - Advaitham (Advaitham)

Second best documentary film - Freedom Park (Freedom Park)

Best director - P Sunil Kumar Reddy (Ganga Putrulu)

Best Leading Actor - N Bala Krishna (Simha)

Best Leading Actress - Nitya Menon (Ala Modalaindi)

Best supporting actor - Sai Kumar (Prasthanam)

Best supporting actress - Pragati (Yemaindi Ee Vela)

Best character actor (Gummadi award) AVS (Kothimooka)

Best comedian actor (Allu award) Dharmavarapu (Alasyam Amrutam)

Best comedian (Female) Jhansi (Simha)

Best Villain - Nagineedu (Marada Ramanna)

Best Child Actor - Master Bharat (Bindaas)

Best 1st film director - Nandini Reddy (Ala Modalaindi)

Best Screenplay writer - Gowtam Menon (Ye Maya Chesave)Best Story writer - RP Patnaik (Broker)

Best Dialogue writer - P Sunil Kumar Reddy (Ganga Putrulu)

Best Lyric writer - N Siddareddy (Veera Telangana)

Best Cinematographer - Prasad Murella (Namo Venkatesa)

Best Music director - Chakri (Simha)

Best Male playback singer - MM Keeravani (Maryada Ramanna)

Best Female playback singer - Pranavi (Sneha Geetam)

Best Editor - Kotagiri Venkateswara Rao (Darling)

Best Art Director - Ashok (Varudu)

Best Choreographer - Prem Rakshit - Adurs (Ye Pilla)

Best Audiographer - Radhakrishna (Brindavanam)

Best Costume Designer - Sriram & Sri Kumar (Varudu)

Best Makeup Artist - Sri Gangadhar (Brahmalokam to Yamalokam via Bhoolokam)

Best Fight Master - Sri Sekhar (Manasaara)

Best Male Dubbing Artist - RPM Raju (Darling)

Best Female Dubbing Artist - Chinmayi (Ye Maya Chesave)

Best Special Effects - Sri Alagar Swamy (Varudu)

Special Jury Award - Samantha (Ye Maya Chesave)

Special Jury Award - Chandra Siddhartha (Andari Bandhuvaya)

Special Jury Award - Manoj (Bindaas)

Special Jury Award - Sunil (Maryada Ramanna)

Special Jury Award - Sreeramulu (Vedam)

Best Book on Telugu cinema - Geya Kavula Charitra (Dr. Paidipala)

Best Film Critic on Telugu Cinema - Chakravarthy